05.07.21

"קומזיץ" – מופע זירה שמחזיר אותנו לשבת יחד

לראשונה תמיר גינץ יצר ללהקה מופע זירה. "קומזיץ" נרקד בגובה העיניים, בזירת התרחשות של 360º, באווירה ים תיכונית, חגיגה של קיבוץ גלויות. זכינו להעלות את המופע בכנס רכזי סל תרבות ארצי בשפיים, בסוזן דלל ובבית הלהקה בבכורה חגיגית.

טל לוין, מבקרת עיתון הארץ כתבה:

"הרצון ליחד הזה בולט בכל הבחירות האמנותיות שנעשו כאן ובראשן סדרה של קומפוזיציות מעגליות הכוללות תנועה קצבית, סוחפת ומלאה באנרגיה. אלה שזורות כמוטיב חוזר לאורך הערב כולו, לצלילי מוזיקה ערבית, ישראלית, מזרח אירופית ואפילו אפריקאית. לא בכדי המעגל הוא צורה מסורתית של ריקוד, שנפוצה במסורות שונות לאורך ההיסטוריה — התנועה כוללת את היסודות של טקס פולחני, שבו יש תנועה רפיטטיבית, מסחררת, שלאט לאט (או מהר מהר) יוצרת אקסטזה (או קתרזיס כפי שכתב גינץ).

גינץ מצטט בערב הזה את עצמו ומעבד מחדש קטעים מתוך יצירות קודמות, "במדבר דברים" ו"מנמוזין". גם הבחירה הזאת מביעה געגוע לעולם שהיה. אולי יש רצון לשלוח את היד מעבר לחומת המשבר הנוכחי ולשלוף חלקים ממנו החוצה. חלק מהעבודה נושא עמו דוק נוסטלגי, המשתקף גם בבחירת המוזיקה וגם כאמור בשפה התנועתית. יש פה עירוב של ריקודי עם, ריקודי בטן, ריקוד אפריקאי וריקודים שבטיים אחרים, שכמו מושכים את הקהל לעולם גשמי מאוד ששם דגש על האדמה שעליה הרקדנים פוסעים, ושממנה הם מקבלים כוח לקפוץ ולרקוד.

להקת המחול קמע מצטיינת לרוב בטכניקה גבוהה, תוצר של הבסיס האיתן שמביא איתו גינץ מהבלט הקלאסי. גם כאן היא התמודדה עם כוריאוגרפיה לא פשוטה ועמדה בה בכבוד. ניכר שהקירבה הפיזית אל הרקדנים אפשרה לראות גם את המקומות הפחות נקיים או אולי הפחות נקיים במכוון, שתאמו את החלקים בכוריאוגרפיה שעסקו בריקוד שבטי, יצרי, וכזה שנובע ממרכז הגוף ולאו דווקא מונע מטכניקה הדוקה."

המופע יועלה בעונה הבאה במסגרת סל תרבות ברחבי הארץ – להזמנת מופעים.

מופע מיוחד בסוזן דלל לפתיחת עונת המופעים 21-22 ביום רביעי 26.8 בשעה 19:00 ו 21:00.